ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9625437
*
nr 962 5437
Spegel
bemålad, Gustaviansk stil, 78
Utrop:
400 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 maj 2015
kl 18:06:48
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/5 20:12:49
1
100 kr
18/5 07:30:47
1
150 kr
18/5 14:04:03
2
200 kr
18/5 14:17:25
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 962 5437
Spegel
bemålad, Gustaviansk stil, 78
| Utrop: | 400 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 maj 2015 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 17/5 20:12:49 | 1 | 100 kr |
| 18/5 07:30:47 | 1 | 150 kr |
| 18/5 14:04:03 | 2 | 200 kr |
| 18/5 14:17:25 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



